Monika Kastelik

Homeostaza wewnątrz nas, cz. 2.

Z chemicznego punktu widzenia ludzkie ciało składa się z około 60-75% wody, składników organicznych (tłuszczów, białek, węglowodanów i kwasów nukleinowych) oraz ze związków nieorganicznych (minerałów). Organizm sam w sobie, to też zestaw powiązanych ze sobą komórek, zbiór narządów połączonych w celu odgrywania określonych funkcji. Układ oddechowy, pokarmowy i rozrodczy mają utrzymać organizm przy życiu, umożliwiać podtrzymanie gatunku. Aparat ruchu ma przenosić człowieka z miejsca na miejsce, umożliwiając mu wykonywanie życiowych zadań. System nerwowy, krwionośny odpowiedzialne za przesył sygnałów wewnątrz komórek, odpowiedzialne są za rozprowadzenie tlenu po ciele oraz ochronę przed zakażeniami.

A co jeśli ta ochrona jest nadwyrężona? Funkcje układu limfatycznego.


Wraz z wiekiem osoby częściej mówią o obrzękach ciała, kończyn, osłabieniu odporności, spadku koncetracji i innych. Niekiedy za prowodyra uważa się zmieniające się ciśnienie atmosferyczne, wahania pogody, głód (w zależności od przypadku, ww mogą być oczywiście czynnikami zapalnymi). Tymczasem ciało jako samoregulujący się kombajn, upomina się o swoje. O dawkę ruchu, wydłużenie snu, staranniej dobrane składniki odżywcze czy najprościej o szklankę wody.

Higiena układu limfatycznego, podobnie jak mycie zębów czy odżywienie, ma na celu wsparcie układu, który został stworzony po to, aby organizm działał sprawnie przez lata. Celem wsparcia i oczyszczania limfatycznego jest usprawnienie przepływu limfy, dzięki czemu ciało staje się odciążone i zregenerowane. Oczyszczanie limfatyczne często jest kojarzone wyłącznie z drenażem limfatycznym, wykonywanym przez fizjoterapeutów. Jest to dobre rozwiązanie, ale można też wiele dobrego zrobić dla siebie sposobami domowymi. Kluczem jest rutyna i nawyk.

fot: pixabay. Elderly woman swollen feet putting on shoes

Jak wspomniałam w blogu, do tematu można podejść holistyczne. Drenaż limfatyczny można zintegrować z życiem codziennym, poprzez picie dużej ilości wody, ćwiczenia, stabilny system odżywiania, oparty na zasadzie 80:20, połączony z okresowym wydłużonym postem. Minimalny czas oczyszczania limfatycznego to 10-14 dni. Można go poprzedzić oczyszczaniem jelita grubego, łącząc z elementami detoksykacji układu pokarmowego – żołądek, wątroba, nerki, mitochondria. Wtedy efekt będzie lepszy. Warto również, szczególnie po okresach Świąt czy zimy, zregenerować system trawienny, rezygnując czasowo z konsumpcji wysoko energetycznego paliwa. Odżywianie roślinne, wegańskie czy wegetariańskie będą właściwą wskazówką do działania.

Oczyszczanie limfy na co dzień.

Nawiązując do pierwszego wpisu, nie każdy jest pasjonatem sportu, nie każdy też może sobie pozwolić na zorganizowaną aktywność fizyczną.

 1. Jeśli nie chcesz brać udziału w formach dynamicznych „high impact” (trampolina, aerobox, skakanka, bieganie) wybierz opcje statyczne. Joga, pilates, szybki spacer i spacer generalnie w zupełności wystarczą, aby przyspieszyć proces wymiany gazowej w komórkach. Wszystkie one pobudzają przepływ limfy.
 2. Dodając do tego prawidłowe oddychanie usprawnisz poruszanie się narządów wewnętrznych wewnątrz. Upewnij się, że oddech unosi przednią ścianę brzucha. Wdychając powietrze policz do 5 lub 8, każda liczba zajmuje sekundę. A wydychaj powietrze ustami, również licząc do 5 lub 8. Wykonuj to ćwiczenie 2-3x dziennie, po 10-15x w jednej serii.
 3. Dopełnieniem całości, szczególnie w przypadku pań, będzie masaż suchą szczotką – najlepiej 1-2x dziennie, dzięki temu poprawisz krążenie krwi i płynów w ciele. Staraj się nie wykonywać go wieczorem, ponieważ masaż jest stymulujący. Taki masaż może trwać od 2-20 minut.

Jakie wybierać zioła?

Poniżej znajdziesz podpowiedzi z ziołowej apteki. Wybrane zioła można stosować w formie herbaty lub mieszanki do naparów. Dodając do nich przyprawy, dodatkowo rozgrzejesz ciało od środka, a także wpłyniesz na pasożyty i grzyby.

 1. Skrzyp polny – zawiera krzem, dzięki temu wzmacnia tkankę łączną. Działa lekko odwadniająco i
  usuwa nadmiar limfy z tkanki
 2. Bromelaina – to enzym z ananasa. Oczyszcza limfę, hamuje powstawanie obrzęków. Dostępna jest w
  kapsułkach.
 3. Ekstrakt z nasion kasztanowca – chroni ściany naczyń i zapobiega retencji (zatrzymaniu)
  wody. Tu również zadziałają kapsułki.
 4. Ziele nostrzyka – zawiera kumarynę, dlatego poprawia przepływ limfy. Przeciwdziała powstawaniu
  obrzęków. Można zastosować napar z nostrzyka.
 5. Mieszanka herbaty limfatycznej – w jej skład wchodzą takie zioła jak: pokrzywa, liście brzozy, skrzyp polny, kwiat nagietka. Zioła miesza się w równych proporcjach i gotuje się przez 10 minut. Należy następnie ją przecedzić i pić 2-3 filiżanki dziennie.
 6. Chlorella – generalnie oczyszcza ciało z toksyn.

No i na koniec. Unikaj ciasnych ubrań, to utrudnia przepływ limfy i zwęża węzły chłonne. Pamiętaj, aby detoks układu limfatycznego przeprowadzać przynajmniej raz na 6 miesięcy. Lepiej, jeśli będziesz detoksykować swój organizm zapobiegawczo co 2 miesiące – nie czekając aż pojawią się pierwsze symptomy pogorszenia się Twojego stanu zdrowia.

Podaj ten wpis światu