Monika Kastelik

Homeostaza wewnątrz nas.

Układ limfatyczny (zwany również układem chłonnym) to system cew z płynami ustrojowymi, rozłożony prawie w całym organizmie. Płynem tym jest chłonka, czyli limfa. W przeciwieństwie do krwi, która w całym krwioobiegu ma niemal ten sam skład, chłonka w różnych częściach swego układu ma różny skład i wygląd.

Czym jest chłonka.

Chłonka przypomina wyglądem osocze krwi, jest prawie bezbarwna i klarowna. Dla porównania chłonka naczyń limfatycznych jelita w momencie transportu tłuszczy wchłanianych podczas trawienia staje się mętnym, mlecznym płynem. Poza płynem tkankowym istotnym elementem limfy są komórki układu odpornościowego, a także woda, sole mineralne, białka i tłuszcze. Warto w tym miejscu nadmienić, że gdy dojdzie do nagromadzenia się nadmiaru chłonki w przestrzeni ciała, powstaje obrzęk limfatyczny – często zjawisko to dotyczy kończyn dolnych. Konsekwencją takiego stanu jest przewlekły proces zapalny, który zagraża homeostazie, a w dłuższym okresie czasu prowadzi do różnych chorób ( m.in. autoimmunoligicznych). Kiedy limfa opływa wszystkie komórki naszego organizmu z jednej strony chroni je przed bakteriami, a z drugiej dostarcza im niezbędnych składników odżywczych. Niewłaściwy skład limfy wpływa na każdą komórkę i organ.

Co zanieczyszcza układ limfatyczny?

Toksyny przedostające się do naszego organizmu z zanieczyszczonego powietrza, brudna, skażona woda, a także sztuczne nawozy używane w nie ekologicznych uprawach warzyw i owoców. Istotną rolę ponad wymienionymi odgrywają chemiczne dodatki zawarte w produktach spożywczych. Dodatkowo za zatrucie układu chłonnego może odpowiadać prowadzony przez nas styl życia – palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu, niewłaściwa dieta oraz brak aktywności fizycznej.

Kiedy limfa choruje, pogarsza się stan zdrowia.

Zaburzenia układu limfatycznego, potrafią nieść za sobą poważne konsekwencje. Jest on ważnym „partnerem” układu immunologicznego, chroni nas przed zakażeniami i atakiem różnego rodzaju drobnoustrojów. Poprzez naczynia limfatyczne do węzłów chłonnych, limfa transportuje substancje szkodliwe i toksyny. Z węzłów chłonnych odprowadzane są one do nerek, następnie wraz z moczem usuwane są z organizmu. Układ limfatyczny połączony jest ściśle również z układem krwionośnym.
Pomaga przy transportowaniu tłuszczów oraz usuwaniu nadmiaru płynów z organizmu.


Do najczęstszych dolegliwości spowodowanych nieprawidłowym działaniem i niewydolnością układu
chłonnego należą:

– zapalenie węzłów chłonnych,

– ból kości,

– obrzęki limfatyczne,

– powiększone węzły chłonne (świadczyć to może np. o infekcjach, o mononukleozie, czy niestety o
rozwijającym się nowotworze),

– ale także: przewlekłe zmęczenie, skłonność do otyłości, problemy skórne, zapalenie stawów,
dysfunkcje ze strony układu pokarmowego itp.

Jak utrzymać limfę w dobrej kondycji?

Poświęć czas na ruch. Żeby układ działał prawidłowo, a limfa ciągle krążyła nie tworząc zastojów musimy się ruszać! Spacerujmy, ćwiczmy (nawet 15 minut dziennie), przyzwyczajmy organizm do regularnego, czynnego wypoczynku. Sprawdzi się skakanie na skakance, bądź trampolinie (poprzez ruch przeciwny do ruchu grawitacyjnego – układ limfatyczny jest mocniej stymulowany).

Drenaż limfatyczny dla pobudzenia naczyń chłonnych. Jeżeli zauważymy, że układ limfatyczny działa z opóźnieniem i tworzą się zastoje, warto skorzystać z powyższego zabiegu. Może być on manualny, wykonywany za pomocą rąk masażysty, bądź przyrządowy, przy pomocy specjalnych mankietów stopniowo wypełnianych powietrzem, dzięki temu chłonka zostaje zmobilizowana do transportu.

Sauna. Wizyty w saunie przyspieszają oczyszczanie organizmu z toksyn, razem z potem są one wydalane. Należy natomiast pamiętać, że sauna nie jest dla każdego i wizyty w niej warto skonsultować ze specjalistą.

Kompresja. Gdy układ limfatyczny zaczyna wolniej pracować, zalecane jest bandażowanie kompresyjne. Zdecydowanie wygodniejsze jest zaopatrzenie się w rękawy, bądź pończochy uciskowe, utrzymują one efekt drenażu limfatycznego. Dodatkowym atutem jest regulacja ciśnienia.

Odpoczynek. Często wracając do domu, czujemy jakbyśmy nie stali już na „swoich” nogach. Aby przyspieszyć migrację chłonki do węzłów warto się na chwilę położyć, tak aby nogi były powyżej linii ciała (około 30 stopni), oparte na poduszkach, czy fotelu.

Hydroterapia. Żeby poprawić krążenie limfy, zalecane są również kąpiele wodne bądź natryski. Także terapia na przemian zimną i ciepłą wodą.

Sposób odżywiania. Pamiętajmy, nie trzeba utrzymywać rygorystycznej diety, warto natomiast, odżywiać się rozsądnie. Jeżeli źle się odżywiamy naczynia limfatyczne mogą zostać uszkodzone. Jedzmy produkty bogate w tzw. zdrowe tłuszcze (nienasycone) oraz antyoksydanty (świeże owoce, warzywa), unikajmy natomiast produktów wysoko tłuszczowych, solonych, o wysokiej zawartości cukrów prostych.

Nawodnienie. Zalecane minimum wody, które powinnyśmy przyjąć w ciągu dnia wynosi ok. 2 l. Układ limfatyczny w dużej mierze składa się właśnie z wody. Żeby działać na jak najlepszym poziomie, potrzebuje żebyśmy mu tą wodę dostarczyli.

Ziołolecznictwo. Przyjmowanie niektórych ziół przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu. Poleca się między innymi: ostropest plamisty, korzeń Manjishtha, olejki eteryczne, pokrzywę, czystek, melisę, rumianek, kolendrę, pietruszkę.

Wymiana gazowa. Prawidłowy oddech jest siłą napędową układu chłonnego. Głębokie oddychanie poprawia działanie układu, porównywalnie do aktywności fizycznej. Pamiętajmy, po pierwsze – należy oddychać przez nos, ponieważ powietrze, które dostaje się wtedy do płuc jest oczyszczone i ocieplone, po drugie warto skupić się na głębokim oddechu angażującym przeponę.

cdn…

Podaj ten wpis światu