Równowaga kwasowo – zasadowa.

Na co to komu skoro to takie kwaśne i wywołuje niesmaczny grymas na twarzy? Ocet. Nie służy tylko do doprawiania sosów i sałatek. 

Hipokrates podawał go swoim pacjentom, a Kleopatra używała go w celach kosmetycznych. Jego historia sięga czasów daleko przed Chrystusem, natomiast rozkwit jego spożycia, to okres średniowiecza.  Ocet jabłkowy służył jako wsparcie układu pokarmowego w trawieniu ciężkostrawnych dań oraz konserwowania żywności. Wykorzystywano go również go dezynfekcji i opatrywania ran żołnierzy.

Dzisiaj ocet w bardzo wielu przypadkach stosowany jest jako jedna z substancji, po cytrynie i kiszonkach, do odkwaszania i przywracania równowagi kwasowo – zasadowej (stan równowagi osiągamy, kiedy zakres pH krwi dla większości procesów przemiany materii wynosi 7,35-7,45 – większe pH oznacza przewagę składników zasadowych, mniejsze – przewagę składników kwaśnych). Zakwaszenie organizmu wpływa na stan samopoczucia i funkcje organizmu. Zakwaszony organizm niszczy minerały, co przekłada się na wchłanianie witamin (w celach profilaktyki przed chorobami nowotworowymi również warto zainwestować w regularne odkwaszanie). Ten biało złoty eliksir kryje w sobie 20 związków mineralnych: chlor, żelazo, fosfor, potas, wapń, miedź, magnez,sód, siarkę, krzem, witaminy A, B1, B2, B6, C, E, P i beta karoten, ponadto kwas melkowy, kwas cytrynowy, kwas propinowy, pektyny.  Jego zadaniem jest odkurzanie złogów w jelitach, dezynfekcja i odtruwanie nerek, pęcherza i dróg moczowych.

Jak odróżnić dobry ocet od fejku? 

Mętny, brzydki, żywy. Prawdziwy ocet jabłkowy jest naturalnie mętny, na dnie powinien znajdować się osad z owoców, a u góry biały korek (ceratka im grubsza tym starszy ocet). Świadczy to o tym, że ocet jest nadal żywy i ciągle przebiegają w nim aktywne procesy dojrzewania. Cechuje to wysoką jakość produktu, za który warto zapłacić więcej.

PRAKTYKA:

  1. Rozcieńczony ocet jabłkowy pity na czczo wspaniale odkwasza i przygotowuje organizm do przyjmowania wszelkich pokarmów. Podobnie działa sok z kiszonych buraków.
  2. Męczy Cię zgaga czy refluks, masz ciągły kłopot z trawieniem?  Może zamiast kupować reklamowane dobrodziejstwa, które pomagają tylko na chwilę, zainwestuj w sfermentowane wino, które idealnie poradzi sobie z nadkwasotą?OCET JABŁKOWY PRZYWRACA WŁAŚCIWE PH W ŻOŁĄDKU ORAZ W CAŁYM ORGANIZMIE ZAKWASZONY ŻOŁĄDEK TO NIE ZAKWASZONY ORGANIZM = NIEDOKWASZONY ŻOŁĄDEK TO ZAKWASZONY ORGANIZM. 
  3. Ocet zmniejsza apetyt, podnosi ilość enzymów trawiennych, a spożywany przed posiłkiem pomaga w trawieniu przyspieszając metabolizm (minusem są częstsze wizyty w  toalecie).
  4. Ciekawostką jest, że ocet można wykorzystać jako okład na obolałe stawy i stłuczenia, jest świetną płukanką jamy ustnej przy paradontozie czy bólu gardła, katarze, kaszlu. Sprawdza się też w kosmetyce jako dodatek do kremów czy przy płukaniu włosów po umyciu.

Głodnych wiedzy odsyłam do szperania w sieci dalej, tymczasem zamiast tylko czytać polecam szota z octu, zamiast piwka przy weekendzie.

 

Podaj ten wpis światu

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email