Monika Kastelik

Wzmacnianie przy użyciu gum oporowych.

Podczas gdy ćwiczenia siłowe kojarzone są wyłącznie przy użyciu ciężarów wolnostojących, to użycie rozciągających gum może być równie skuteczne. Trening z taśmami oporowymi pozwala wzmocnić mięśnie, zwiększyć siłę, a przy tym także mogą poprawić koordynację i stabilizację. Podczas ćwiczeń wzmacniane są również mięśnie CORE. Trening z taśmami, podobnie jak BODY BALL oraz TRX rozwija zmysł równowagi, zwiększa elastyczność mięśni i stawów, a także przyczynia się do wyszczuplenia sylwetki.

Zastosowanie taśm.

Trening z taśmami rozwija koordynację, zwiększa elastyczność mięśni i stawów, a także przyczynia się do wyszczuplenia sylwetki. Zaplanowany i komplementarny zestaw ćwiczeń z taśmami oporowymi pozwala wzmocnić mięśnie: ud, pośladków, łydek, pleców, ramion i klatki piersiowej, pozbywając się się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej (o ile zakłada to plan żywieniowy).

Exercise rubber bands for fitness hang on steel bar for workout in an autumn park. Outdoor sports.

Trening z taśmami, choć na taki wygląda, do monotonnych nie należy. Możemy wykonywać go w połączeniu z innymi akcesoriami do ćwiczeń, np z hantlami lub bosu. Dzięki swoim kompaktowym wymiarom i łatwości transportu, gumy treningowe, podobnie jak TRX, można zabrać ze sobą wszędzie, gdzie tylko chcemy.Pokazały nam to ostatnie lata, kiedy w okresie Covidu i izolacji szukaliśmy bodźców treningowych. Ćwiczenia z tym prostym przyrządem pozwalają skupić się na wybranych partiach mięśni, a sam trening może mieć charakter zarówno statyczny jak i dynamiczny.

Jak właściwie dobrać taśmę?

Aktualnie na rynku jest dostępnych wiele gum oporowych. Zanim dokonasz zakupu, dobrze jest sprawdzić najpierw, która z nich będzie dla nas odpowiednia. Aby przetestować konkretny model taśmy – naciągnij ją 15 – 20x razy. Jeśli wykonasz ruch bez większych problemów, to jest duże prawdopodobieństwo, że wskazany model będzie dla Ciebie odpowiedni. Jeśli jesteś początkujący wybierz taśmę o mniejszym oporze, stopniowo wymieniając taśmy na te, które generują coraz większe napięcie i odczuwanie mięśni. Warto zaznaczyć, że nie ma jedynego właściwego oporu gumy dla konkretnego użytkownika, gdyż to rodzaj wykonywanych ćwiczeń narzuca, jaki opór powinna mieć guma. Większe grupy mięśniowe będą potrzebowały mocniejszego bodźca (uda, plecy, pośladki), a mniejsze, jak np ramiona, słabszych oporów. Stąd też lepiej zakupić słabszy asortyment, lecz popracować na większych ilościach powtórzeń lub dłuższych pauzach w punktach maksymalnych.

Power band, mini band – jakie są różnice.

Gumy oporowe, taśmy treningowe, gumy power band, mini band to tylko niektóre z określeń, jakimi nazywane są wszelkiego rodzaju taśmy oporowe do ćwiczeń. To tylko niektóre określenia dla omawianego asortymentu. Nazwa funkcjonuje w zależności od rodzaju, modelu i producenta, a samo akcesorium może różnić się od siebie długością, szerokością, oporem czy rodzajem materiału, z jakiego zostały wykonane.

Co ciekawe, ostatnio najczęściej wybierane są gumy z rozciągającego materiału lub powlekanej tkaniną gumy – charakteryzują się wyższą trwałością, nie powodują otarć na skórze, są przyjemniejsze w dotyku. Różnią się oporem. Używa się ich głównie do ćwiczeń pośladków i nóg. Rozciągają się znacznie mniej niż gumowe, ale wytwarzają większy opór. Materiałowe taśmy nie rolują się i nie spadają podczas ćwiczeń, co znacznie ułatwia trening.

Close up picture of resistance bands at outdoor gym, selective focus.

Trening idealny dla początkujących, ale nie tylko.

  • Gumy do ćwiczeń są doskonałe dla sportowców po kontuzji, mogą pomóc zawodnikom zwiększyć odporność na ich ruchy, poprawiając zarówno siłę, jak i elastyczność bez nadmiernego obciążania stawów.
  • Sprawdzą się w treningu siłowym młodzieży, nie zaburzając fazy wzrostu.
  • Zahamują utratę siły osób starszych.
  • Będę podporą treningową kobiet w ciąży i w połogu.

Ostatnimi czasy coraz więcej osób sięga po cięższe akcesoria do ćwiczeń. Media wskazują taką prawidłowość jako najlepszą, aby zbudować siłę czy masę mięśniową. Mimo wszystko warto jednak pamiętać, że zanim bodziec treningowy oprze się o wybraną grupę mięśni, należy wesprzeć układ tkanek miękkich oraz kostno – stawowych, a do tego taśmy oporowe wystarczą w zupełności.

Podaj ten wpis światu