Monika Kastelik

Trening całego ciała z TRX

Nie znam osoby, która nie kojarzy taśm treningowych zwisających z sufitu lub drążka na siłowni. Ta regulowana uprząż buduje w pełni komplementarny trening, mobilizujący w jednym momencie niemal cały układ stawowo – mięśniowy, a intensywność lub stopień pochylenia/ wychylenia zwiększa siłę naporu na ciało. Wykorzystanie pasów w treningu sprawia, iż są to ćwiczenia o charakterze globalnym (w obwodzie zamkniętym), ukierunkowane na rozwój i wzmocnienie wielu grup mięśniowych w jednym momencie.

Historia TRX.

Za twórcę metody TRX uważa się komandosa jednostki specjalnej, który tworząc swoją koncepcję ćwiczeń szukał najlepszej metody treningowej dla żołnierzy stacjonujących w bazach wojskowych. Główną ideą była możliwość ćwiczenia bez względu na miejsce – sprzęt musiał być niewielki i lekki, a przede wszystkim musiał dawać możliwość przeprowadzenia ciężkiego treningu. Randy Hetrick początkowo wykorzystywał pasy nośne do karabinów, które modyfikował do własnych potrzeb. Szukał optymalnych długości i ustawień, tak aby prowadzony trening był jak najbardziej efektywny. Dzisiaj TRX wykonany jest z polimerowych taśm z dodatkowymi uchwytami umożliwiającymi montaż w różnych miejscach.

fot: pixabay.com

Jak właściwie zacząć?

Taśmy TRX należy zamontować w taki sposób, aby jeden koniec przymocowany był do stabilnego punktu, natomiast dwa pasy z uchwytami ćwiczący trzyma w rękach lub zahacza o stopy. Taśmy są zbudowane tak, że pas przedłużający uchwyt może być przymocowany wszędzie. W treningu TRX osoba ćwicząca musi pokonać siłę grawitacji oraz ciężar własnego ciała. Ćwiczenia wykonywane są w podwieszeniu co sprawia, że jest to bezpieczna forma, ponieważ nie dochodzi do obciążania stawów. Warto mieć na uwadze, że ćwiczenia w podwieszeniu wymagają od ćwiczącego ustabilizowania sylwetki, przez co aktywowane są mięśnie głębokie. Sprawia to, że w większości ćwiczeń wykonywanych z użyciem TRX angażuje się duże grupy mięśniowe: grupy odpowiedzialne za stabilizację oraz za wykonanie danego ruchu. W związku z tym, że poziom trudności ćwiczeń ustalany jest przez ćwiczącego. Poziom trudności można ustalać poprzez kąt nachylenia ciała w stosunku do podłoża, a także poprzez wprowadzanie niestabilnego podłoża np bosu.

Two young athletic girls exercising with trx fitness straps at gym. Sport, partner workout, wellness and healthy lifestyle, fot: internet.

TRX – trening siłowy pod naporem własnego ciała.

Ćwiczenia z taśmami TRX są typowym przykładem treningu z ciężarem własnego ciała. Jest to rodzaj aktywności, w której kształtuje się głównie siłę i wytrzymałość, a ćwiczenia charakteryzują się aspektem wielostawowym. Oznacza to, że są to proste ruchy angażujące duże grupy mięśniowe podczas ćwiczeń.
Kilka zasad treningu:

 • trening powinien być poprzedzony rozgrzewką dynamiczną oraz zakończony ćwiczeniami wyciszającymi,
 • ćwiczenia mogą być wykonywane zarówno przez początkujących jak i zaawansowanych (poziom trudności zależy od punktu wyjściowego ruchu),
 • ilość powtórzeń w serii nie powinna być mniejsza niż 8, podczas gdy górna granica jest nieograniczona – zależna jest od indywidualnych możliwości osoby ćwiczącej.

Korzyści z ćwiczeń taśmami to:

 • wzrost siły i wytrzymałości w zależności od programu ćwiczeń,
 • wymodelowanie sylwetki – badania wykazały, że trening siłowy bez użycia większych obciążeń powoduje naturalną rekompozycję sylwetki,
 • przyśpieszenie metabolizmu spoczynkowego
 • wzrost gęstości kości w profilaktyce osteoporozy,
 • poprawa pracy układu krążenia,
 • redukcja stresu poprzez wzrost wyrzutu endorfin,
 • w dłuższym wymiarze, wzrost odporności.

Zalety treningu z wykorzystaniem TRX.

 • lekki, niewielkich rozmiarów sprzęt,
 • łatwy i szybki montaż taśm,
 • możliwość przeprowadzenia treningu zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz,
 • brak ciężaru zewnętrznego sprawia, że kręgosłup i stawy obwodowe są mniej
  narażone na urazy,
 • podwieszenie ciała sprawia, że angażowane są duże grupy mięśniowe co wpływa na harmonijny
  rozwój,
 • ćwiczenia z TRX dają możliwość wielu różnych wariantów,
 • TRX skutecznie poprawiają siłę, wytrzymałość oraz równowagę,
 • stabilizowanie sylwetki podczas ćwiczeń sprawia, iż jest to świetna forma treningu dla
  głębokich mięśni stabilizujących,
 • możliwość dostosowania poziomu trudności ćwiczeń do aktualnych możliwości.

Ważnym i często pomijanym elementem jest odpowiednia regulacja taśm, która pozwoli na utrzymywanie stałego kąta pomiędzy ciałem a podłożem. Dobrze jest mieć świadomość konieczności utrzymywania napięcia mięśni w obrębie CORE – zapewni stabilne położenie ciała podczas ćwiczeń. Trening z TRX to workout, który podobnie jak BODY BALL wzmacnia ciało od podstaw. Szczególnie polecane są dla osób, które trenują dyscypliny dynamiczne i nie chcą przesadnie inwestować energii w rozwój układu mięśniowego. Jeden i drugi sprawdzi się w przypadku treningu kobiet dochodzących do sprawności po ciąży, a także jako element dla osób młodych, uczących się swojego ciała i prawidłowych wzorców ruchu.

Podaj ten wpis światu