Monika Kastelik

Mięśnie okolic miednicy.

W organizmie człowieka występuje ok. 640 mięśni, które stanowią od 30 do 50% masy ciała. Odpowiadają one między innymi za ruch organizmu, ale też za przesuwanie treści pokarmowej w jelitach, wydawanie artykułowanych dźwięków czy regulację ciśnienia krwi. Zdarza się, że do czasu wystąpienia odczuwalnych dysfunkcji, nie budujemy świadomości występowania mięśni lub roli niektórych obszarów ludzkiego ciała. Podobnie jest z obszarem „drugiego dna” – mięśni dna miednicy. Ćwiczenie mięśni dna miednicy nie jest trudne, potrafi przynieść rezultaty w stosunkowo krótkim czasie :). Dzięki regularnej gimnastyce poprawia się ich funkcjonowanie, a tym samym ustępują nieprzyjemne dolegliwości, na które narażeni jesteśmy wszyscy – wraz z wiekiem. Do najczęstszych dysfunkcji zarówno u kobie, jak i mężczyzn jest wysiłkowe nietrzymanie moczu (cierpi na nie ponad 45% kobiet, w tym panie czynnie uprawiające sport).

Bez względu na płeć

Uważa się, że jest to problem powszechny, który dotyka miliony ludzi. Szacowana liczba osób z problemem nietrzymania moczu na całym świecie wynosi około 423 miliony – 303 miliony kobiet i 121 milionów mężczyzn. W Polsce mówimy o ponad 2 mln osób zmagających się z nietrzymaniem moczu.

Jedną z podstawowych przyczyn NTM (nietrzymania moczu) dysbalans mięśniowy okolic CORE oraz niewłaściwa postawa ciała w cyklu doby.

Correct CORE posture when using a computer Comparison illustration, fot:pixabay.

MDM – mięśnie dna miednicy

Podczas kichania, śmiechu, kaszlu, dźwignięcia, truchtu – mięśnie dna miednicy odruchowo się kurczą żeby nie doszło do niekontrolowanego upuszczenia moczu. Podczas całego dnia mięsnie dna miednicy również ciężko pracują żeby utrzymać narządy miednicy mniejszej (pęcherz, odbytnicę, okolice) na prawidłowej wysokości. MDM zaliczają się do stabilizatorów kręgosłupa, utrzymując poprawną postawę ciała, to mięśnie poprzecznie prążkowane, co oznacza, że mamy bezpośredni wpływ na ich skurcz. Słabe mięśnie dna miednicy mogą przyczyniać się do nietrzymania moczy czy kału u osób z nadwagą, w okresie wieku dojrzałego, a także u czynnych zawodniczek/ zawodników sportowych (dyscypliny energetyczne, ekstremalnie obciążające aparat ruchowo-mięśniowy).

Objawy osłabionych mdm.

  • nietrzymanie moczu/wysiłkowe nietrzymanie moczu,
  • parcia naglące,
  • częste wizyty w toalecie,
  • obniżenie statyki narządów rodnych,
  • nietrzymanie gazów i stolca,
  • zaparcia,
  • hemoroidy,
  • bolesne/ osłabione współżycie,
  • rozejście mięśni brzucha i dysfunkcja kresy białej,
  • osłabienie czucia w dolnym odcinku ciała.


Wszelakie konsekwencje problemów uroginekologicznych mogą  znacznie obniżać jakość życia. Wpływa to nie tylko na fizyczne samopoczucie, ale ma także wpływ psychologiczny i społeczno-ekonomiczny…

Jak zatem zapobiegać i jak świadomie ” się starzeć?”

Workout indoor, joint mobility, body, pelvic floor, wellness, training concept, fot:pixabay.

cdn…

Podaj ten wpis światu