Monika Kastelik

PIRAMIDA POTRZEB vs PIRAMIDA ŻYWIENIA.

STOP.

Czy wszystko to, co wkładasz do ust Tobie służy? Kubkom smakowym najpewniej tak, ale czy aby na pewno każda część Ciebie, zarówno ta zewnętrzna jak i wewnętrzna jest zadowolona z produktów, posiłków, wytworów cywilizacji? Prawdą jest, że każdy z nas jest szczęśliwszy jak się naje/napije do syta, ale śledząc za Abrahamem Maslowem, człowiek realizuje siebie dopiero wtedy, kiedy spełni szereg podstawowych potrzeb:

Potrzeby:

  • samorealizacji – wyrażają się w dążeniu człowieka do rozwoju swoich możliwość (ESTETYCZNE I POZNAWCZE) – wyrażają się w dążeniu człowieka do rozwoju swoich możliwości,
  • szacunku i uznania – potrzeby uznania i prestiżu we własnych oczach i w oczach innych ludzi;
    • pragnienie potęgi, wyczynu i wolności,
    • potrzeba respektu i uznania ze strony innych ludzi, dobrego statusu społecznego, sławy, dominacji, zwracania na siebie uwagi.
  • przynależności – występują w usiłowaniach przezwyciężenia osamotnienia, alienacji i obcości, tendencji do nawiązywania bliskich intymnych stosunków, uczestnictwa w życiu grupy,
  • bezpieczeństwa – pobudzają do działania, zapewniając nienaruszalność, ujawniają się gdy dotychczasowe nawyki okazują się mało przydatne,
  • fizjologiczne gdy nie są zaspokojone, dominują nad wszystkimi innymi potrzebami, wypierają je na dalszy plan i decydują o przebiegu zachowania człowieka.

JESTEM POLITOLOGIEM W SKÓRZE TRENERA, ZAJMUJĄ MNIE PROBLEMY CYWILIZACJI, RÓŻNICE KULTUROWE ORAZ BEHAWIORALNE, A W ZWIĄZKU Z WYKONYWANYM ZAWODEM NAJBLIŻSZE SĄ MI POTRZEBY FIZJOLOGICZNE, KTÓRE LEŻĄ U PODSTAWY PIRAMIDY POTRZEB.

Potrzeby fizjologiczne

Potrzeby fizjologiczne  to wymagania fizyczne potrzebne do przetrwania człowieka. Jeżeli te potrzeby nie są zaspokojone, ludzki organizm nie może prawidłowo funkcjonować i ostatecznie nie będzie w stanie przetrwać. Potrzeby fizjologiczne są uważane za najważniejsze; dlatego powinny być spełnione w pierwszej kolejności.

Powietrze, woda i jedzenie to wymagania metaboliczne na przetrwanie wszystkich zwierząt i ludzi. Idąc tym tropem, uważam, że aby ugruntować podstawy swojego ja, należy skupić się najbardziej na DIECIE, REGENERACJI, SUPLEMENTACJI, aby każdy kolejny szczebel drabiny mijał łatwiej.

Maslow

 

Troszkę pokrętnie, ale chcę Wam w ten sposób zwrócić uwagę na spopularyzowane hasło „jestem tym co jem”,  które ma ścisły związek z faktem jak spełniacie się zawodowo, społecznie i czy czujecie się dobrze  we własnej skórze.

Postęp cywilizacji, pęd życia, choroby zwierząt, problemy z produkcją żywności, alergie pokarmowe, nietolerancje, sposoby żywienia we współczesnym świecie. DLA LUDZI/NIE SPORTOWCOW, ŻYCIOWO – o tym już niebawem – JAKO ZAPOWIEDŹ.

 

*Abraham Maslow opisał własną teorie psychologiczną pod nazwą ”Hierarchia potrzeb” w roku 1943 w artykule “Teoria motywacji człowieka”  w naukowym czasopiśmie ”Psychological Review”. Następnie, Maslow dołączył do teorii obserwacje dotyczące wrodzonej ludzkiej ciekawości.

Maslow nie zbadał ludzi chorych psychicznie lub nerwicowych, tylko osoby wybrane, na przykład: Albert Einstein, Jane Addams, Eleanor Roosevelt i Frederick Douglass, usprawiedliwiając się że “badanie kalekich, niedorozwiniętych, niedojrzałych i niezdrowych pacjentów może tylko produkować psychologię i filozofię kalek”. Zbadał również najzdrowszy 1{4775e6573a2fa6bc03a847c520e35e1b7734a9618670d83dc1e8cc9a85668f2d}  populacji studentów uniwersyteckich.

Teoria Maslowa została w pełni wyrażona w 1954 roku w książce “Motywacja i osobowość”. Hierarchia jest do dziś bardzo popularną strukturą w badaniach socjologii, szkoleniach w zakresie zarządzania i w średniej i wyższej instrukcji psychologicznej. 

 

Podaj ten wpis światu