Monika Kastelik

Zatrzymaj troszkę czas…

Kolejny wspólny rok. Nie każdy analizuje osiągnięcia lub straty, nie lubimy patrzeć wstecz. Może i dobrze, bo lepiej spoglądać z nadzieją, że lepsze będzie jutro. Tyle lepsze, o ile  pewne nawyki zamienimy innymi, a w działaniach zaiskrzy modna ostatnio uważność oraz oszczędność czasu i energii.  Chciałabym wszystkim Wam życzyć spokoju i rozwagi, a dodatkowo czasu, który płynie troszkę wolniej. 

Starzenie się organizmu ma wymiar biologiczny, społeczny i emocjonalny. Wraz z upływem lat dochodzi
do obniżenia sprawności mechanizmów naprawczych uszkodzeń komórek, narządów i całych układów.
Upływające lata nie postarzają wszystkich w ten sam sposób. Przyczyny różnic można upatrywać w uwarunkowaniach genetycznych, a przede wszystkim w warunkach w których żyjemy, rodzaju wykonywanej pracy i stylu życia. Nie ma co tutaj się porównywać, ale warto sobie pomagać i wymieniać się doświadczeniami i wiedzą.

Fakt, że istnieje ścisły związek pomiędzy dietą, obniżeniem masy mięśniowej , a zdrowiem człowieka znany jest od dawna, a w miarę rozwoju wiedzy coraz precyzyjniej badane są poszczególne
składniki pożywienia i odsłaniane dotychczas nieznane ich funkcje. Do
połowy lat 80. istniała pełna zgodność naukowców co do niezaprzeczalnie dwóch
ważnych funkcji, jaką ma spełniać żywność. Pierwsza z nich to zapewnienie organizmowi w zależności od wieku, płci, wagi ciała, wzrostu i zapotrzebowania energetycznego podstawowych składników odżywczych (WBT) oraz witamin i mikro- i makropierwiastków. Drugą ważną funkcją żywności, która uzupełnia pierwszą jest dostarczenie konsumentowi psychicznej satysfakcji z jej spożywania. W tym przypadku chodzi o wartość sensoryczną żywności, którą warunkuje smak, zapach, barwa i struktura produktu.  Ostatnie 25 lat  obserwacji pewnych grup ludności, rzadziej zapadających na choroby cywilizacyjne, dostarczyły informacji, że żywność obok wyżej wymienionych dwóch funkcji posiada także trzecią, która pozwala zapobiegać wielu chorobom (miażdżyca i nowotwory). Ocenia się, że około 50{4775e6573a2fa6bc03a847c520e35e1b7734a9618670d83dc1e8cc9a85668f2d} chorób serca i około 35{4775e6573a2fa6bc03a847c520e35e1b7734a9618670d83dc1e8cc9a85668f2d} nowotworów występuje na skutek niewłaściwego odżywiania się.

Im dalej w las…

Wraz z upływem lat stopniowo zmniejsza się pojemność płuc. Jedną z konsekwencji tego procesu jest obniżenie ilości dostarczanego tlenu do różnych organów. Czy ma to wpływ na sposób żywienia? Wbrew pozorom wpływ jest kolosalny. Mniej tlenu w organizmie równa się obniżeniu podstawowej przemiany materii (PPM). W dużym skrócie PPM opisuje podstawową ilość energii jaką należy dostarczyć organizmowi w stanie spoczynku. Upraszczając: spadek ilości dostarczanego tlenu do organizmu oznacza, że potrzebuje on mniej energii, by funkcjonować. Dieta powinna to więc uwzględniać .(www.ironia.info)

Spadek pojemności płuc ma też inny wpływ – na zdolność do podejmowania i kontynuowania wysiłku. Ona także spada, bo do mięśni trafi mniej tlenu, a więc i mniej energii z niego powstanie. Osoby starsze stają się słabsze, więc podejmują mniej wysiłku, więc potrzebują mniej kalorii. Mniej wysiłku to mniejsza beztłuszczowa masa ciała. Płuca, które coraz mniej są obciążane pracą także stopniowo słabną. Koło się zamyka.

Żeby była jasność, niestety tego procesu nie da się całkowicie zatrzymać, bo wpływ na niego ma także wiele innych czynników związanych ze zmianami w układzie nerwowym, hormonalnym, a nawet na poziomie funkcjonowania samych komórek. Można go jednak spowolnić. Odpowiednia aktywność fizyczna sprawia, że przemiana materii nie zwalnia tak szybko, płuca i mięśnie oddechowe dłużej pozostają sprawne, a jeśli połączymy to z odpowiednią dietą, to spadek beztłuszczowej masy ciała także będzie wolniejszy.

Dobrych decyzji na 2020. 

 

 

Podaj ten wpis światu