Monika Kastelik

h2o po stokroć!

Butelka wody jest ze mną zawsze, pamiętam o niej bardziej niż o podkładzie w kosmetyczce ;]

* Nie lubimy uczucia pragnienia, ale jeszcze bardziej denerwuje nas fakt, jeżeli mamy nadstan pod skorą. Niestety wahania hormonalne ( u kobiet), zbyt duża ilość soli w żywności, zła dieta, alkohol, powodują kumulowanie jej pod skorą. NIKT TEGO NIE LUBI.

Jak zatem poradzić sobie z nadwyżką wody, dodam, w zdrowy sposób – VIVAT AEROBY/ DYNAMIKA!

Po przebiegnięciu K-B-L (100km) miałam 3 kg mniej, z tego ponad połowa była wodą!

Niestety moje ciało walczy ze mną cały czas i wystawia mnie na próbę cierpliwości. Raz, dwa razy w miesiącu nabieram jak wielbłąd 😉 i wtedy na ratunek mam bieganie.  Myślę, że warto sobie to zapamiętać i w razie potrzeby wybrać się na porządne aeroby, aniżeli sięgać po medykamenty odwadniające w sztuczny sposób.Screen Shot 2014-02-06 at 17.14.34

Dobra, wróćmy do płynów. Oto suche fakty. 

Tracimy, gdy się pocimy. Intensywność pocenia się jest dla każdego indywidualna i zależy od:

  • wieku,
  • zdrowia,
  • uwarunkowań genetycznych…
  • ale także od warunków atmosferycznych – temperatury i wilgotności powietrza.

W czasie biegania, gdy naturalnie schładza się nasz organizm poprzez pocenie, musimy szczególnie zadbać o uzupełnienie płynów. Kiedy i ile wody?  Podczas godzinnego biegania, tracimy od 1 do nawet 3.5 litrów wody. Oczywiście ilość ta uzależniona jest od masy ciała, szybkości biegu i rodzaju treningu, każdy więc powinien znać odpowiednią dawkę wody dla siebie. Powinno to być średnio ok. 0.5 litra w godzinę do 30 minut przed biegiem i zgodnie z utratą podczas wysiłku, do 3-4 litrów w czasie 2 godzin po zakończeniu biegania.

* Nie zapominajmy również o ewentualnym nawadnianiu podczas treningu i korzystaniu z wodopojów, które rozstawiane są na trasach. Również w ciągu dnia, kiedy nie mamy w planach biegania, musimy pamiętać o spożyciu odpowiedniej ilości wody, w zależności od pory roku jest to 1,5-2,5 litra – minimum!

Co pić? Jeśli sięgamy po wodę, pamiętajmy, żeby była to woda mineralna, najlepiej średnio- lub wysokozmineralizowana. Niech nie będzie źródlana, ponieważ ta nie dostarczy nam wszystkich niezbędnych składników utraconych z potem.

Warto wiedzieć :

  • Pijąc wodę często i małymi łykami prawidłowo nawadnia się organizm. Szybkie picie nie jest efektywne, bowiem powoduje dużo szybszą utratę wody.
  • Podstawowe objawy odwodnienia to: oprócz uczucia pragnienia i suchości w ustach, zaczerwienienie skóry oraz zaburzenia koordynacji i osłabienie. Nie daj sobie ich odczuć!
  • Ilość wydzielonego potu na godzinę można wyliczyć ze wzoru: masa ciała przed wysiłkiem – masa ciała po wysiłku + ilość spożytych napojów = ilość wydalonego moczu / czas trwania wysiłku w godzinach.
  • Gdy skończyły się zapasy, lub chcesz wypróbować domowy sposób, możesz zrobić własny „izotonik”! Woda z miodem, sokiem z cytryny i szczyptą soli może być równowartościowym odpowiednikiem!

… to co? na zdrowie? 🙂

 

 

 

Podaj ten wpis światu